נעורים במסתור - עמי גדליה

מתוך Wikiynahalal

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

"נעורים במסתור"- עמי גדליה

הספר "נעורים במסתור" הוא ספר מיוחד, חשוב ומומלץ. הספר מספר על גדולי אומות העולם אשר סיכנו את חייהם וחיי משפחותיהם למען ילדים יהודים בזמן מלחמת העולם השנייה. הספר מספר על חיי המשפחה המסתירה ילדה יהודי וגורם לקורא להתגאות באנשים אשר הסתירו את עמנו בזמן השואה. אני ממליצה לקרוא את הספר כיוון שבמהלך הקריאה שב ועולה הכאב על השואה יחד עם גאווה לאומית בארצנו. הספר גורם לכל יהודי באשר הוא לחשוב על הגויים אשר סיכנו חייהם ולהודות להם. בספר גם מספר מגרעות. הספר רשום בכתב קטן אשר מקשה על הקורא קריאה ארוכה ומרובה, שמות הדמויות הם שמות לועזיים- דבר המקשה על קריאה מהירה ורצופה, הספר נכתב מזמן (שנת 1994) ולא עבר חידוש לכן הדפים במצב לא טוב. יחד עם כל המגרעות עדיין הספר מומלץ ואני מקווה שכל מי שיקרא אותו ירגיש כמוני- גאווה לאומית!. == == == תם בוקר:)


נעורים במסתור

המלצה על הספר- איתי פרדיס- ח' 3

ספר עם מטרה חשובה!

הספר "נעורים במסתור" אשר כתבה עמי גדליה הנו על ילדה בשם מאי שחוותה חוויות כמו כל נער/ה רגיל/ה במהלך הנעורים. בעלילה ישנה תפנית משמעותית כאשר מאי גילתה ש"זר'" הוחבא בדירתה, דבר שהביא להסתבכות והשתנות העלילה. בהמלצה זו אפרט על אותה תופעה שמוזכרת בסיפור, על המטרה החשובה שהסופרת אולי ניסתה להעביר כאשר כתבה את הספר וכמובן אמליץ עליו. רוצים לדעת מהי התופעה והמטרה שאני מדבר עליהם? כל אלו בהמלצה הבאה...

ראשית אסביר לכם מי אלו ה"זרים". ה"זר" היה למעשה נער מתוך קבוצה גדולה הנקראת "זרים" שסומנו בכתפיות מוצלבות, ואותם זרים הושמצו ונודו מהחברה ע"י מספר אנשים אשר סחפו איתם כמעט מדינה שלמה. התקופה בסיפור היא תקופת מלחמה אשר בה מתרחש תהליך שנגרם תחילה על-ידי קומץ אנשים ולבסוף כמעט על-ידי עם שלם. התהליך התחיל בסטיגמה על ה"זרים" ונגמר בגרימת אסון כלפיהם. למעשה, שמות המקומות המוזכרים בסיפור לא מצוינים על מפה מאחר והסיפור לא התרחש באמת (בעבר), אולם התהליך/התופעה הנ"ל אשר קרתה בו מוכרת לעמנו יותר מדי טוב מפני שעברנו אותו בעבר ויתכן ונאלץ לעוברו שוב בעתיד...

אני ממליץ על ספר זה מאחר והוא מיוחד ובעל מטרה חשובה מאוד שעזרה לי קצת לפקוח את העיניים. ספר זה מיוחד מפני שאפשר דרכו לראות את התופעה הנ"ל מנקודת מבטה של נערה תמימה שנסחפת עם ההמון. בספר, הנערה תחילה נסחפת עם הדעה של אותם אנשים שיצרו תופעה זו. מכאן ניתן לראות באיזו קלות ניתן להיסחף עם דעותיהם של אנשים ובפרט לתופעה זו.

לסיכום, אם עדיין לא הבנתם המטרה של הסיפור (שאולי הסופרת ניסתה להעביר) אז אסביר לכם: להסביר דרך הסיפור את התופעה הזאת שקרתה בעבר לנו (לעם היהודי), להראות למה תופעה זו יכולה לגרום ובאיזה קלות אפשר להיגרר אליה ובסופו של דבר למנוע חזרת תופעה זו בעתיד... (למעשה, במקומות שונים בעולם היא מתחילה שוב והדוגמא לכך היא: תנועת הניאו- נאצים).

איתי פרדיס

נעורים במסתור- מאת עמי גדליה

הספר "נעורים במסתור" מאת עמי גדליה מספר על מאי, נערה מתבגרת שחייה בתקופה של מלחמה. יום אחד, מגלה מאי נער בשם דון בעליית הגג של ביתה. היא לומדת שהוא אחד מן ה'זרים'. ה'זרים' הם אנשים אשר נודו מהחברה בגלל גזעם.

אהבתי את הספר מפני שהוא אקטואלי גם לימנו. הנושא שעליו מדבר הספר הוא הפלייה ורדיפת השונה. הסיפור מזכיר מאד את שואת היהודים במלחמת העולם השנייה, אבל אין בו שום ציון שמות. התופעה הזו שכיחה בעולם כולו וקוראת לצערנו גם כיום. בהרבה מדינות עדיין יש גזענות, דעות קדומות ואפילו רצח עם.

בנוסף לכך, תוכן הספר מותח ומעניין. לא מזמן ביקרתי בבית אנה פרנק בהולנד, שגם בו הוסתרה משפחה בסכנה. הספר "נעורים במסתור" בהחלט הזכיר לי את המראות המזעזעים שחוויתי שם, ולכן הסיפור נגע בי באופן אישי. הקטע הכי מותח בספר היה שהשוטרים נכנסו לביתה של מאי וכמעט מצאו את דון. לעומת זאת, אופן כתיבת הספר היה פחות לטעמי. ספר זה כתוב מנקודת מבט של בת. כבן, לדעתי הייתי יותר מזדהה עם הדמות הראשית אם הספר היה כתוב מנקודת מבט של נער ולא של נערה. כל הקטעים בספר על אהבה וחברויות פחות עניינו אותי.

לסיכום, הספר "נעורים במסתור" הינו ספר מעניין מאד בגלל תוכנו, המתח הרב וגם בגלל האקטואליות של הנושא שמועבר.

ערך: יאיר קרין כיתה ח'3

כלים אישיים

sl
דומיין בעברית  דומיין  דומין  תוכנה לניהול  קשרי לקוחות  CRM, ניהול קשרי לקוחות  דומין בעברית  פורומים  ספרדית  גיבוי